Zapojení chytrých technologií do vaší domácnosti může na začátek vzbuzovat spoustu pochybností a otázek. Největší technologičtí skeptici si patrně vybaví dystopické scénáře o domácnostech, které nefungují při náhlém výpadku proudu nebo internetu. O něco větší realisté se budou zajímat o vzájemnou konektivitu mezi zařízeními a možná vás bude zajímat, co se stane, když se vám vybije mobil, kterým chytrou domácnost ovládáte. Pojďme si to všechno jednou provždy objasnit!
Co když mi vypnou proud? - Nejčastější dotazy k fungování chytré domácnosti
Rady & návodyMusím ovládat chytrou domácnost jen aplikací? Co když se mi vybije telefon, kterým ji ovládám?
Většinu chytrých technologií z naší nabídky EMOS GoSmart nemusíte nutně ovládat telefonem. Jedná se především o termostaty nebo domácí videotelefony, které fungují samostatně. V jednotlivých místnostech můžete pomocí fyzického ovladače scén stále nastavit sekvenci vámi naprogramovaných událostí - před spaním stáhnout teplotu v místnosti, změnit světla v místnosti do teplejšího tónu a stáhnout rolety pro co nejpříjemnější spánek.
Existují i případy, kdy je ale dobré mít funkční telefon po ruce. Třeba IP kamery nebo různé typy detektorů posílají svá oznámení právě do telefonu. Jedině tak se dozvíte, že se po vašem pozemku pohybuje nezvaná návštěva nebo že se v bytě objevil kouř.
Pro všechny případy využijte možnost sdílet nastavení své domácnosti prostřednictvím aplikací EMOS GoSmart s dalšími členy domácnosti. Stačí v nastavení svého účtu přidat ke své domácnosti dalšího člena a nastavit mu práva, která potřebujete.
Je nutné ovládat chytrou domácnost hlasem?
V reklamách nebo ve futuristických představách některých režisérů se můžete setkat s tím, že přístroje v domě hlavní protagonista ovládá hlasem. To je samozřejmě možné - stačí mít domácnost propojenou s hlasovým asistentem Google, Alexa nebo Siri od společnosti Apple, ale ne každý tuto možnost uvítá. Primární ovládání probíhá manuálně pomocí aplikace EMOS GoSmart.
Musím kvůli instalaci a ovládání chytré domácnosti umět anglicky?
Nemusíte umět anglicky. Aplikace EMOS GoSmart je kompletně v češtině včetně návodů na instalaci jednotlivých zařízení.
Chcete i ve svém bytě či domě využívat technologie chytré domácnosti, ale nevíte, kde začít? Přečtěte si více v článku EMOS GoSmart: Inteligentní dům vytvoříte i z pronajatého panelákového bytu.
Bude moje chytrá domácnost fungovat, i když dojde k výpadku internetu?
Středobodem vaší chytré domácnosti je v případě EMOS GoSmart řešení brána ZigBee, která zajištuje, že všechny přístroje spolu navzájem budou umět komunikovat. Při výpadku Wi-Fi připojení tato brána umožní jednomu zařízení dál komunikovat s dalším. Typicky například dál můžete termostatem v pokoji ovládat nastavení teploty radiátoru, dál ovládat osvětlení a fungovat budou i ovladače scén.
Co když už mám nějaké jiné produkty chytré domácnosti, musím mít od každého výrobce jeho aplikaci?
Nikdo z nás si nepřeje být otrokem svých věcí a mít v mobilním telefonu zbytečně moc aplikací. Naštěstí většina SmartHome systémů využívá jedno řešení. Jedná se o platformu s názvem Tuya. Na ní funguje nejenom náš EMOS GoSmart, ale i produkty značky Phillips nebo zařízení prodávané v obchodech Lidl. V EMOS aplikaci tak můžete ovládat třeba chytrý robotický vysavač z Lidlu nebo kontrolovat stav nabíjení a teplotu chytrých akubaterií Parkside.
Co stane s chytrou domácností, když v domě vypadne elektřina?
Apokalyptických scénářů se nemusíte bát. Po skončení výpadku elektřiny vše naběhne zpět do svého původního nastavení, které je pro tyto případy uloženo v cloudu. Některé produkty jsou nabíjené bateriemi, takže fungují nezávisle. Třeba IP kamery s bateriemi fungují stále, snímají dál okolí a záznam ukládají na SD kartu. Kamery připojené do elektrické sítě se vypnou.
Když si pořídím IP kameru se záznamem na SD kartu, je možné mít záznam uložený i on-line na internetu?
Ano, některé naše IP kamery dokážou ukládat videozáznam i on-line, kde ho později můžete zhlédnout. Ukládání záznamu je možné si zakoupit pomocí aplikace EMOS GoSmart jako měsíční předplatné a poskytovatelem této cloudové služby je už zmíněná platforma Tuya.
Rád bych si pořídil chytrý bezpečnostní zámek na dveře. Dostanu se domů, když nepůjde elektřina?
Naše bezpečnostní zámky jsou napájené samostatně bateriemi, takže výpadek elektřiny je nijak neovlivní. Fungují na propojení Bluetooth, takže se stačí čipem přiblížit k zámku a ten se odemče. Kvalitní výchozí zámky mají navíc záložní klíč, kterým odemknete vchod v každém případě.
Cílem chytré domácnosti není to, abyste vy sloužili jí, ale aby naopak ona vám co nejvíce usnadnila život. Při navrhování jednotlivých produktů na to neustále myslíme a je naší prioritou, abyste se u sebe doma cítili komfortně a bezpečně i v případech, kdy nejde vše podle plánu.
Máte k chytré domácnosti ještě nějaké otázky? Neváhejte se na nás obrátit, rádi vám s výběrem produktů a jejich instalací poradíme.
O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."
Píšeme, radíme, inspirujeme a testujeme
-
Inspirace
Přepěťovou ochranu zatím nemám, je to problém?
Tvrzení, že prodlužka s přepěťovou ochranou je pojistkou před bleskem, to je ten nejčastější mýtus, který bych chtěl hned na začátek vyvrátit. Pokud ale pochopíte, v čem je skutečné riziko a jak taková ochrana funguje, bude vám rozhodně dávat větší smysl, si ji pořídit.
-
Aplikace
Jak vybrat správné osvětlení do každé místnosti - kalkulačka
Barva světla, nebo také teplota chromatičnosti, teplota světla, či odstín světla je ve finále jedna věc. Jedná se o to, jak světlo vnímáme. Jestli působí jako světlo od krbu, nebo sluneční světlo. Má totiž zásadní vliv na naši náladu a chování. Naše vnitřní hodiny, kterým se odborně říká cirkadiánní rytmus jsou od přírody nastavené tak, aby se nám večer chtělo spát a ráno jsme se zase opět vzbudili s dostatkem energie.
-
Inspirace
Emos GoSmart: Inteligentní dům vytvoříte i z pronajatého panelákového bytu
Dokážete si představit, že můžete odjet na dovolenou v klidu a nebát se, že vytopíte sousedy? Nebo během práce zastihnout pošťačku pomocí vzdáleného přístupu k videotelefonu? A o čem se leckomu z nás ani nesnilo: nebýt otrokem ventilů na radiátoru, ale v klidu je otevírat a zavírat na dálku - nebo je dokonce v každé místnosti naprogramovat podle vašeho denního režimu?