Láká vás představa hrát si doma s barevnými odstíny osvětlení a přizpůsobovat je vaší aktuální náladě nebo si pohodlně z gauče přes telefon snížit intenzitu světel pro lepší atmosféru k filmu? Tak to jste u nás na správném místě! Jak na chytrou domácnost už jsme si popsali v článku Inteligentní dům vytvoříte i z pronajatého panelákového bytu. Nyní vám představíme chytré osvětlení, jaké typy chytrých LED žárovek EMOS nabízí a co všechno smart žárovky umí. Poradíme vám také, jak vybrat chytrou žárovku a vyjasníme si některé pojmy, které si zákazníci často pletou. Čtěte dál a hned budete mít ve všem jasno!

Co všechno umí chytré žárovky a jak funguje chytré osvětlení domácnosti?
Rady & návodyWifi žárovky
Pokud si chcete chytré osvětlení vyzkoušet v malém, stačí vám prakticky jediná Wifi LED žárovka. Stejně jako je tomu u klasických LED žárovek, i Wifi žárovek lze na trhu najít velké množství různých tvarů a velikostí. Jaký tvar žárovky a jakou patici vybrat s dalšími praktickými tipy jsme vám poradili v našem článku „Jak vybrat tu správnou žárovku”. Máme samozřejmě nejběžnější Wifi žárovky s paticí E27 do stropních svítidel. Do lampiček využijete ty s menším závitem Wifi žárovky E14 a do bodového osvětlení Wifi žárovky s paticí GU10.

Ale co vlastně umí Wifi žárovka a proč ji chtít?
Tyto žárovky vám umožní libovolně měnit barvy. Ať už jde o klasickou škálu světla žárovek od teplé bílé přes neutrální bílou až po studenou bílou (označované CTT) nebo využití celé palety barev (označované RGB). Plynule tak můžete přecházet od 2 700 K do 6 500 K (čím více kelvinů, tím je světlo „studenější” viz náš článek, kde vysvětlujeme teplotu světla) a nebo si vybrat jakýkoliv barevný odstín světla – fialovou, zelenou nebo třeba červenou. Navíc můžete žárovku stmívat ze 100% svítivosti až na 1 % pro vytvoření ambientního osvětlení.

Nastavte si na Wifi žárovkách například časovač, který určí, jak intenzivně a jakou barvou má kdy žárovka svítit. Případně si vyberte ze čtyř přednastavených režimů: ráno, dopoledne, odpoledne a večer. Přizpůsobte si barevnou teplotu nebo využijte postupného stmívání.
Mohlo by vás zajímat: Na otázku, jaká barva světla se hodí do které místnosti a jak silné osvětlení by tam mělo být, odpovídá článek „Jak vybrat správné osvětlení do každé místnosti”. Obsahuje užitečné rady pro výběr barevné teploty, ať už pro práci či relax, ale také kalkulačku výpočtu vhodných lumenů (jednotka světelného toku) pro každou místnost či pracovní plochu.
Jak instalovat Wifi žárovku?
Rychlá odpověď je: jako jakoukoliv jinou žárovku, jen je potřeba ji jednou propojit s naší aplikací Emos GoSmart. Jak název napovídá, komunikace mezi takovou chytrou žárovkou a aplikací probíhá přes 2,4 GHz Wifi síť. Pokud máte na routeru nastavenou jen 5GHz, tak se k němu připojte pomocí jeho IP adresy (najdete na spodní straně routeru) přes internetový prohlížeč a v nastavení routeru přidejte i 2,4 GHz síť, na které fungují všechny chytré přístroje.
Stažení aplikace samotné je snadné. EMOS GoSmart najdete na Google Play pro mobilní telefony s operačním systémem Android nebo stáhnete EMOS GoSmart na App Store pro iPhony a jiná zařízení s operačním systémem IOS. Aplikace vás provede krok po kroku jednorázovým postupem spárování vaší Wifi žárovky a pak už ji můžete ovládat na dálku. Naše aplikace GoSmart je založena na platformě TUYA, takže s ní můžete pracovat i s dalšími kompatibilními zařízeními od nás nebo i jiných výrobců. Taková zařízení mají označení GoSmart, TUYA, LIDL, Smartlife nebo Otevřený systém.

Jak funguje chytrá domácnost se žárovkami ZigBee
Máte-li více chytrých zařízení nebo chcete-li pracovat s více žárovkami, doporučujeme pořídit si GoSmart multifunkční ZigBee bránu s Bluetooth a Wifi. Co je ZigBee brána? Nenápadná krabička o rozměru 6 x 6 centimetrů, kterou zapojíte do elektřiny pomocí USB kabelu a ona vám umožní přes bezdrátový komunikační systém na dálku ovládat různá chytrá zařízení. Pozor, žárovka (případně jiné smart přístroje) musí mít uvedeno, že používá ZigBee protokol. Ten pak slouží pro komunikaci mezi zařízeními chytré domácnosti. Jak začít? Může si pořídit jeden z výhodných setů ZigBee žárovek obsahující rovnou i bránu ZigBee, např. sadu tří chytrých ZigBee žárovek E27.
Jinak je ale postup podobný. ZigBee bránu připojíte ke své domácí Wifi síti a spárujete s již zmíněnou mobilní aplikací EMOS GoSmart. Pak v aplikaci přidáte do brány všechna zařízení, která pomocí ní chcete ovládat. Žádný strach, nejde o nic složitého. Jak dokazuje video párování zařízení k ZigBee bráně, je tento proces otázka několika vteřin. Ve videu jsme použili aplikaci v angličtině, aby video posloužilo zákazníkům ze všech zemí, kam EMOS výrobky dodáváme, ale nebojte, aplikace je plně lokalizovaná. Vyberete si v nastavení češtinu a nebudete muset tápat v cizím jazyce.
Díky chytrému systému ZigBee budete moci ovládat na dálku ZigBee žárovky. Ale nebojte se, že byste museli zhasínat nebo přenastavovat jednu po druhé. Uvnitř aplikace lze vytvářet skupiny podobných produktů a ovládat tak více žárovek jako jeden objekt. Se ZigBee bránou můžete propojovat zařízení různých výrobců komunikujících protokoly ZigBee, BLE a SigMesh, a to jednoduše pomocí chytrého telefonu, případně tabletu či počítače. V aplikaci snadno napárujete všechna kompatibilní chytrá zařízení, kterých může být až 50.
Ovladače scén pro chytré žárovky
Ještě další rozměr získává chytrá domácnost se smart žárovkami s ZigBee ovladačem scén. Scénické ovladače umožňují uživatelům definovat režimy a aktivovat či deaktivovat funkce chytrých zařízení. Ovladač scén pomocí naší aplikace propojíte s ostatními ZigBee zařízeními chytré domácnosti připojené přes ZigBee bránu k vaší domácí Wifi síti. A například pak budete moci nejen vybrat mód svícení, ale také zapnout/vypnout konkrétní spotřebič přes chytrou ZigBee zásuvku nebo ztlumit topení pomocí ZigBee termostatické hlavice. Zmáčknutím jediného tlačítka pak třeba všechna světla v místnosti přepnete na přednastavený večerní plán svícení, vypnete nepotřebné přístroje a nastavíte na termostatu příjemnou teplotu. Zní vám to také jako domácnost budoucnosti?
Přepínač scén má rozměr 8,6 cm x 8,6 cm a na tloušťku 1,4 cm jako obvyklý vypínač. Zadní kryt je proto připraven, aby byl namontován i do klasické instalační krabičky, ve které se nacházejí obyčejné vypínače. Tlačítkový ovladač scén je však napájen CR2430 baterií, takže je možné jej kromě instalace na zeď pomocí přibalené oboustranné pásky mít volně položený třeba na konferenčním stole poblíž pohovky. Vlastně jej stačí mít kdekoli v dosahu ZigBee sítě, což je minimálně 10, ale klidně i 50 metrů. Kdyby vám to nestačilo nebo signál například nedosáhl do patra, máme také prodlužovač ZigBee signálu.
Každému tlačítku lze nastavit jinou funkci, respektive scénu, a pak ji jednoduše stiskem aktivovat. Každé z tlačítek rozeznává tři typy stisku – standardní jednoduché stisknutí, dvojité klepnutí a podržení tlačítka (stisk delší než 1 vteřina). Oblíbený je zejména přenosný 4-tlačítkový ovladač scén ZigBee prodávaný v bílé a tmavě šedé barvě, aby ladil s vaší domácností. Díky třem dostupným stiskům na každém z tlačítek tak u něj můžete naprogramovat až 12 různých scén.
Scénu lze vytvořit přímo v nastavení tlačítka v aplikaci, když si v ní ovladač rozkliknete. Každé chytré zařízení má své specifické funkce, které si jako uživatel můžete nastavit. Aplikace vám i v tomto jde naproti a sama zobrazí všechny funkce, které připojené zařízení umí provést. U žárovek to jsou nastavení On/Off, nastavení jasu, časovače a barvy. Můžete si vyhrát s nastavením a ovládáním jednotlivých funkcí, které pak dokáží v místností jedním stiskem fyzického tlačítka ovladače scén přepnout například všechny žárovky na požadované stmívání a jantarovou barvu a zeslabit tak osvětlení na usínání v dětském pokojíčku.
Dnes už je známým faktem, že i přes vyšší počáteční investici do LED žárovky se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí mnohem více, což jsme již vysvětlovali v článku „Ušetřete s LED žárovkami”. Se smart LED žárovkami EMOS to samozřejmě platí také, ale spořivé mohou být ještě více díky funkci stmívání – regulaci výkonu. Především je to ale zábava a zajímavý způsob, jak rozšířit vaši chytrou domácnost. Chytré žárovky vás budou bavit, umí synchronizaci osvětlení s přehrávanou hudbou a nabízí také možnost ovládání žárovek hlasem při propojení s domácím asistentem, jako je Amazon Alexa nebo Google Assistant. Prozkoumejte všechny možnosti chytrých žárovek EMOS GoSmart, teď už víte, jak na to!
O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."
Píšeme, radíme, inspirujeme a testujeme
-
Emos GoSmart: Inteligentní dům vytvoříte i z pronajatého panelákového bytu
Dokážete si představit, že můžete odjet na dovolenou v klidu a nebát se, že vytopíte sousedy? Nebo během práce zastihnout pošťačku pomocí vzdáleného přístupu k videotelefonu? A o čem se leckomu z nás ani nesnilo: nebýt otrokem ventilů na radiátoru, ale v klidu je otevírat a zavírat na dálku - nebo je dokonce v každé místnosti naprogramovat podle vašeho denního režimu?
-
Co když mi vypnou proud? - Nejčastější dotazy k fungování chytré domácnosti
Zapojení chytrých technologií do vaší domácnosti může na začátek vzbuzovat spoustu pochybností a otázek. Největší technologičtí skeptici si patrně vybaví dystopické scénáře o domácnostech, které nefungují při náhlém výpadku proudu nebo internetu. O něco větší realisté se budou zajímat o vzájemnou konektivitu mezi zařízeními a možná vás bude zajímat, co se stane, když se vám vybije mobil, kterým chytrou domácnost ovládáte. Pojďme si to všechno jednou provždy objasnit!
-
Vánoční řetěz GoSmart LED – hrajte si se světlem pomocí telefonu i hudby
Aktuálně máme v nabídce 4 “chytré” vánoční řetězy a já jsem se je rozhodla prozkoumat. Chci upřímně zjistit, jestli bych jeden z nich třeba i sama užila. Ideálně okolo Vánoc, někde doma nebo na zahradě. Vánočních řetězů je nejen v naší nabídce ohromné množství a je těžké se v tom zorientovat. Možná by vás tedy mohlo zajímat nějaké multifunkční řešení.