Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Blog Inspirace Jak na osvětlení koupelny
Jak na osvětlení koupelny

Jak na osvětlení koupelny

Inspirace

Zóny osvětlení v koupelně

Koupelna je jedno z nejsložitějších míst na osvětlení v bytě nebo domě. To co v koupelně děláme se na škále osvětlení pohybuje od toho nejslabšího světla a teplých barev až po silné studené světlo. To je nezbytné, pokud si třeba upravujete obočí nebo se zbavujete třísky v prstu. Koupelnu si ale můžeme rozdělit na několik zón: centrální osvětlení na stropu, osvětlení zrcadla a umyvadla, orientační nebo noční osvětlení a případně i vnitřní osvětlení skříněk. Každé má svůj účel, který se ale v průběhu dne mění. Pojďme si rozebrat konkrétní zóny osvětlení v koupelně.

Zóny osvětlení v koupelně

Osvětlení na líčení a čištění zubů

Oblast umyvadla vyžaduje asi nejsilnější světlo. Provádíme tady velmi jemnou práci a potřebujeme vidět detaily. Osobně vnímám čas u umyvadla v koupelně jako jeden z nejsoukromějších momentů každého dne. Hledáme na své tváři drobné nedokonalosti, ladíme svůj účes, obočí, pečujeme o vousy, uši, oči. Prostě řešíme spoustu detailů o kterých nás nikdo jiný nemusí vidět. My se ale vidět potřebujeme, proto potřebujeme silné světlo.

V naší kalkulačce si můžete spočítat, jak silné světlo je potřeba. Hodně záleží, jak velký prostor chcete osvětlit. Celková zóna umyvadla může mít včetně stěn a všech důležitých ploch od 0,6 m² do 1,8 m². Celkový výkon žárovek by se tedy měl pohybovat od 400 do 1000 lumenů. Teplotu světla volte spíše studenější, ideálně okolo 5000 až 6000 K. Světlo pak bude mít ostřejší kontrast stínů a odraz v zrcadle bude simulovat běžné denní světlo.

Osvětlení na líčení a čištění zubů

Centrální osvětlení v koupelně

Obvykle se jedná o stropní světlo, které má za cíl tak nějak osvětlit celou místnost. Správná teplota i intenzita je tady velmi důležitá. Pokud prostor přesvětlíte, ráno vám světlo způsobí bolest v očích, které ještě z temné ložnice nebudou připravené na ostré světlo. Pokud ale bude světlo příliš slabé, podepíše se to na čistotě koupelny. Slabé světlo velmi dobře skryje prach v koutech, pavučiny a celkově vám ubere energii, kterou hlavně ráno potřebujete. Kolik je tedy optimum? Jako vždy hledejte odpověď v naší kalkulačce. Tady ale zbystřete. Pokud máte koupelnu laděnou do tmavých barev, je potřeba vybrat osvětlení o cca 30 % silnější, než kolik se z výpočtu dozvíte. Tmavé stěny totiž velkou část světla pohltí.

Teplota světla je tady trochu svízelná. K večeru je lepší teplejší odstín okolo 3800 K. K ránu to je ale spíše k 5000 K. Pokud chcete mít na teplotou i intenzitou lepší kontrolu, doporučuji chytrou žárovku, kde se dá intenzita i teplota světla regulovat. V opačném případě bych použil kompromis. Tedy žárovku s teplotou okolo 4500 K.

Centrální osvětlení v koupelně

Noční světlo v koupelně

Vsadil bych se, že vám v koupelně toto osvětlení chybí. Pokud se právě ve vašem případě pletu, máte můj obdiv. Za mě je to mnohem důležitější, než se na první pohled zdá, ale v koupelně by nemělo chybět noční nebo orientační osvětlení. Konkrétně noční světla fungují tak trochu jako lampička. Mají senzor, který reaguje na okolní světlo. Toto světlo tedy začne samo svítit, jakmile se setmí. A k čemu je to vlastně dobré?

Znáte to, večer byl večírek a vy se v noci vzbudíte s žízní nebo s opačným problémem. Musíte jít do koupelny, ale nechcete si zapínat hlavní světlo. Jednak byste mohli někoho vzbudit a také byste si ostrým světlem do tmy akorát způsobili bolest očí. Optimální světlo je takové, které nemusíte zapínat, které vás neoslní, ale osvětlí prostor dostatečně, abyste našli toaletu nebo sklenici a vodovodní kohoutek.

Noční světlo v koupelně

Světlo v koupelně na relax a odpočinek

Pokud máte vanu, sem tam máte jistě chuť si v teplé vodě i trochu odpočinout. Optimální k odpočinku je slabé teplé světlo. Noční světlo, které jsem už zmínil nemusí být špatná volba, ale pokud chcete relaxovat doopravdy, zapalte si svíčku. Ta totiž vydává velmi slabé světlo s teplotou pod 2000 K. Pokud ovšem nejste fanouškem otevřeného ohně, máme i svíčky a lucerny na baterky.

Světlo v koupelně na relax a odpočinek

O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."