Obsah:
- Rozcestník a obsah
- Teplota světla
- Intenzita světla
- Kalkulačka osvětlení
- Slovníček pojmů
Barva světla, nebo také teplota chromatičnosti, teplota světla, či odstín světla je ve finále jedna věc. Jedná se o to, jak světlo vnímáme. Jestli působí jako světlo od krbu, nebo sluneční světlo. Má totiž zásadní vliv na naši náladu a chování.
Naše vnitřní hodiny, kterým se odborně říká cirkadiánní rytmus jsou od přírody nastavené tak, aby se nám večer chtělo spát a ráno jsme se zase opět vzbudili s dostatkem energie. Souvisí s tím barva světla. Bohužel nám odborníci tuto věc popsali trochu zmatečně. Barva světla, nebo též odborně teplota chromatičnosti se udává v kelvinech. Překvapivě je to tak, že čím více kelvinů, tím je světlo chladnější. Nesouvisí to ale se skutečnou teplotou. Jde jen o to, že pokud má nějaký reálný zdroj světla vysokou teplotu, tak světlo, co z něj vychází, nám vlastně připadá méně teplé. Uvedeme si příklad.
Výchozí bod bude žhnoucí uhlí bez plamenů. Barva světla je červeno-oranžová a tuto barvu vnímáme jako teplou. Takový zdroj světla má teplotu chromatičnosti cca 1200 K a působí na nás klidným, teplým dojmem. Podobné zdroje jsou třeba solární teplomety, které nás hřejí, když popíjíme punč na vánočních trzích. Ty mají pro zajímavost jen okolo 800 K. Ovšem, pokud máme jako zdroj světla třeba polední slunce, vnímáme barvu světla výrazně světlejší. Tady je teplota chromatičnosti cca 6000 K. Světlo už nepůsobí sálavým dojmem a barva jde do bílé.
No a pro naše účely už jen doplním, že mezi těmito mantinely jsou odstupňované téměř všechny umělé zdroje osvětlení. Tedy žárovky, zářivky, svítidla, lampy apod. Barva světla se tedy pohybuje od oranžových odstínů (1200 K – 2700 K), přes žluté denní světlo (2700 K – 5000 K), až po bílé, či namodralé světlo (5000 K – 6500 K). Nebudu to komplikovat a vysvětlovat, proč třeba u blesků, či sváření přechází teplota do modrých odstínů. Svářečkou si doma svítit nebudeme.
Proč je barva světla důležitá? Protože při svíčce (1800 K) se nám lépe odpočívá, nežli pracuje. Při denním světle (4500 K) máme uvolněnou náladu, ale stále to v nás podporuje aktivitu. Pod velmi bílým světlem ze zářivek v kanceláři (6000 K) máme 100% soustředění a náš mozek i oči skvěle spolupracují. Vhodná denní barva světla může být lepší než kafe, naopak teplé odstíny nás nutí zabalit se do deky a odpočívat. Zbytek vám vysvětlí tabulka a rychlé shrnutí.
Svíčka | Východ a západ slunce | Obvyklé denní světlo | Jasné světlo v poledne | Zataženo |
---|---|---|---|---|
1 900 K | 2 600–3 200 K | 4 600–5 000 K | 6 000 K | 8 000 K |
Teplá bílá | Teplá bílá | Neutrální bílá | Neutrální bílá | Studená bílá |
Odpočinek, relax | Odpočinek, relax | Aktivita během dne | Aktivita během dne | Práce |
Obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj | Kuchyň, koupelna, chodba | Kuchyň, koupelna, chodba | Pracovna, dílna | Pracovna, dílna |
Tip: Osvětlení skvěle vynikne v interiéru s odstíny červené a oranžové.
Tip: Studenější barvy vyvolávají pocit čistoty a působí modernějším dojmem. Skvěle se hodí interiéru v kombinaci se studenými tóny pastelových barev.
Tip: Pokud potřebujete studené bílé světlo potlačit a získat univerzálnější charakter místnosti, využijte (doplňky) s teplými odstíny žluté.
Zajímavost: Obyvatelé v zemích střední a severní Evropy dávají přednost osvětlením s teplou bílou, zatímco v jižních státech je populárnější osvětlení s denní bílou až studenou bílou barvou. V ČR patří LED žárovky s odstínem teplé bílé mezi nejprodávanější.
Miluji líná řešení pro život, takže jsem vám pro tento článek sestavil i kalkulačku, která vám s výběrem osvětlení pomůže. Chci ale apelovat na vaši prozíravost. Kalkulačka na této stránce není tak užitečná, jako zkušený specialista na návrhy osvětlení. Pokud chcete problematiku pochopit a neudělat chybu, přečtěte si i to co píšu níže, než začnete zadávat hodnoty do kalkulačky.
Síla zdrojů světla se měří. Jedná se o světelný tok a vyjadřuje se jako počet lumenů (lm). Je to světlo, které vychází z jednoho zdroje všemi směry. Už tady je potřeba mít na paměti, že přemýšlet jen nad počtem lumenů je jako plnit konev na dešti. Jde o to, kolik lumenů totiž zasáhne plochu, kterou chcete mít osvětlenou. A pozor! Je potřeba myslet i na odrazivost. Lesklé a světlé stěny také odráží světlo. Samotný výpočet pak může být složitý jak vztahy v telenovele. Pojďme si vzít na pomoc ale selský rozum.
Je to jedna z těch silnějších led žárovek. Důležitější je ale, co má osvětlit. Proto máme i veličinu osvětlení (lux), která počítá, kolik lumenů dopadá na 1 metr čtvereční plochy. Pokud všech 1000 lumenů dopadne na jeden metr čtvereční, získáme 1000 lux. To se ale stane pouze v místnosti, kde jsou všechny plochy, kromě podlahy, dokonalá zrcadla. V reálné místnosti jsou ztráty, ale také nechceme rovnoměrně osvětlit celou místnost. Stačí nám podlaha, stůl, police, kuchyňská linka apod. Pojďme tedy vnést do výpočtu “koeficient selského rozumu”.
Osvětlení si rozdělme na 3 základní kategorie:
Bude totiž velký rozdíl, jestli se snažíme žárovkou s 1000 lm osvětlit celou místnost, nebo jen pracovní plochu stolu, kde si čteme.
Tip: V nabídce máme od léta roku 2024 světla TIVI, která využívají zcela novou technologii a dosahují účinnosti až 205lm/W. Jsou tedy více než 2x úspornější, než všechny ostatní zdroje LED osvětlení, které jsou v tuto chvíli na trhu. Díky tomu jsme se dostali i podle nových přísnějších regulí do energetické třídy A.
V tomto ohledu nám mohou pomoci státní normy, které nás seznámí s doporučenou průměrnou intenzitou osvětlení v jednotlivých místnostech. Třeba do dětského pokoje je to 300 lux, ale více to bude přímo nad psacím stolem.
Dá se říct, že pracovní plochy vyžadují od 500 do 1000 lux. Tam kde je potřeba se soustředit na drobné detaily to bude ještě více. Naopak tam, kde chceme jen procházet a nesoustředíme se na detaily (chodba) bude stačit 100 lux. S osvětlením nám mimo jiné hlavně přes den pomáhá slunce, které venku při jasné obloze svítí silou od 100 lux do 10 000 lux. Samozřejmě dle denní doby, ročního období a podobně. Do místnosti volíme obvykle méně. Příliš intenzivní světlo vytváří ostré stíny a zatěžuje naše oči.
Obývací pokoj bývá ve většině domácností jednou z nejdůležitějších a také nejprostornějších místností. Trávíme v něm většinu svého času a také slouží k různým účelům – odpočíváme zde, někdy i pracujeme a čteme si, přijímáme návštěvy nebo sledujeme televizi. V takových oddychových místnostech bychom měli dbát na to, aby nás svítidla příliš neoslňovala a navodila příjemnou atmosféru k relaxaci a odpočinku. Osvětlení v obývacím pokoji si rozdělte na jednotlivé zóny:
Bližší a další informace o osvětlení do obývacího pokoje, naleznete v článku - Osvětlení obývacího pokoje
Dětský pokoje je pro děti útočištěm, kde si hrají, odpočívají nebo se učí. I správné osvětlení může do značné míry přispět k tomu, jestli se v pokoji budou cítit dobře. Nevhodné světelné podmínky navíc mohou zhoršit zrak dětí a způsobit i další problémy. Osvětlení dětského pokoje můžeme rozdělit do několika kategorií:
Bližší a další informace o osvětlení do dětského pokoje, naleznete v článku - osvětlení dětského pokoje
Ne nadarmo se kuchyně nazývá srdcem domova. Jedná se o místo, kde vznikají lahodné pokrmy a často také o místo, kde se schází celá rodina, aby usedla ke společnému jídlu. Jak tedy vybrat osvětlení tak, abyste v kuchyni s radostí vařili a také jedli? Co se týče osvětlení, je možné kuchyň rozdělit na několik zón:
Bližší a další informace o osvětlení do kuchyně, naleznete v článku - osvětlení kuchyně
V ložnici trávíme velkou část svého života, udává se, že až třetinu života prožijeme právě v pokoji, jehož dominantou je postel. Ložnice nám však nemusí sloužit pouze ke spaní, ale také k odpočinku po dlouhém pracovním dnu nebo ke čtení knih a časopisů. Stejně jako obývací pokoj i ložnici můžeme rozdělit na několik zón:
Bližší a další informace o osvětlení do ložnice, naleznete v článku - osvětlení ložnice
V koupelně trávíme více času, než by se mohlo na první pohled zdát, kromě sprchování nebo koupání ve vaně je koupelna místem, kde si upravujeme vlasy, provádíme čištění pleti nebo se líčíme. A i proto, že je koupelna spojena s úpravou zevnějšku, je velmi důležité zvolit správné osvětlení. Osvětlení v koupelně dělíme na:
Bližší a další informace o osvětlení do koupelny, naleznete v článku - osvětlení koupelny
Místnost, ve které se opravdu nevyplatí osvětlení podcenit? Jednoznačně pracovna. V pracovně se totiž potřebujeme dostatečně koncentrovat a právě osvětlení může do velké míry ovlivnit to, zda se budeme po několika hodinách cítit unavení nebo budeme mít energie na rozdávání. Osvětlení v pracovně dělíme na:
Bližší a další informace o osvětlení pracovny, naleznete v článku - osvětlení pracovny
I když se na chodbách nebo v předsíních obvykle příliš dlouho nezdržujeme, rozhodně bychom osvětlení těchto prostor neměli podceňovat. Na chodbách většinou nebývají okna, takže je třeba zajistit dostatek světla vhodně zvoleným osvětlením.
Bližší a další informace o osvětlení chodby, naleznete v článku - osvětlení chodby
O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."