Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu Sleva 100 Kč na první nákup
Úvod Blog Rady & návody Jak vybrat vhodnou nabíječku baterií a jak baterie nabíjet?
Jak vybrat vhodnou nabíječku baterií a jak baterie nabíjet?

Jak vybrat vhodnou nabíječku baterií a jak baterie nabíjet?

Rady & návody
Publikováno 27. 3. 2025

Jako výrobci domácího elektra a prodejci značek EMOS a GP moc dobře víme, kolik drobných přístrojů v domácnosti je na baterie. Ať už jde o dálkové ovladače, digitální váhy, meteostanice a digitální budíky, noční světla i LED svítidla typu kempingových svítilen a čelovek či dekorativní osvětlení jako nano řetězy nebo LED lucerny a svíčky. Mnoho zákazníků proto místo jednorázových alkalických baterií dává přednost nabíjecím bateriím s opakovaným použitím. Pro laika ovšem může být obtížné zorientovat se v segmentu nabíjecích baterií — zejména pokud jde o jejich nabíječky. Na trhu se bohužel stále ještě objevují tu a tam klasické nabíječky, případně nabíječky s obyčejným časovačem, ale vedle nich jsou to především inteligentní nabíječky baterií. Ty dnes disponují širokou škálou pokročilých funkcí, které bychom vám chtěli představit, abyste věděli, jak si vybrat vhodnou nabíječku baterií. 

 

V tomto článku se vám proto pokusíme vysvětlit základní pojmy, funkce a parametry chytrých nabíječek. Dále se podíváme na to, jaké typy baterií a kolik současně lze nabíjet a do čeho se nabíjecí baterie hodí. Často se také setkáváme s dotazy zákazníků týkající se toho, jak dlouho baterie nabíjet a jak kontrolovat jejich kapacitu. Jistě tedy zmíníme i tuto problematiku. A nevyhneme se ani nejčastějším chybám při nabíjení baterií. Z praxe jsme poučeni, že pokyny pro bezpečnost a tipy pro správné používání nabíjecích baterií je vždycky dobré zopakovat. 

Typy nabíječek baterií a jejich funkce 

Začnete-li hledat, jaké druhy nabíječek existují, poměrně rychle se setkáte s pojmem univerzální nabíječka. Výrobce tím obvykle myslí nabíječku schopnou si poradit s více typy baterií. Ať už jde o velikost (typ) článku, tzn. zda zvládne nabíjecí baterie mikrotužkové AAA či  tužkové AA, typické pro menší domácí elektronická zařízení, nebo i poněkud méně obvyklé velikosti jako baterie malé mono C, velké mono nabíjecí baterie D i 9V nabíjecí baterie. Může to však také znamenat chemické složení baterií, tj. že taková nabíječka dokáže nabíjet NiMH baterie (nikl-metal hydridové) i NiCd (nikl-kadmiové) baterie, popřípadě další typy nabíjecích baterií. Doporučujeme na označení univerzální nabíječky moc nespoléhat a vždy si ověřit v návodu k produktu, s jakými bateriemi je kompatibilní. 

GP nabíječka baterií B631 univerzální

Obdobný případ jsou inteligentní nabíječky. Tento pojem může znamenat jak pokročilost ochranných a jiných funkcí, ale také to, že rychle a dostatečně nabijí různé kapacity nabíjecích baterií díky vlastní detekci. Nemusíte tedy pro daný kanál nastavovat délku nabíjení. Inteligentní nabíječky si rozloží potřebný proud k nabití jednotlivých článků a v okamžiku dobití se dobíjecí místo vypne. Nabíjecí proces je tak automaticky ukončován pomocí detekce delta V (někdy uváděné jako ΔV), která spočívá v efektu mírného poklesu napětí na nabíjené baterii v okamžiku plného nabití. Jakmile toto nabíječka rozpozná, přepne na dobíjení jen minimálním udržovacím proudem a vyhne se tak nežádoucímu přebíjení baterií

 

Naproti tomu klasické nabíječky nemají žádné ochranné funkce proti přebíjení. Prakticky to znamená, že po nabití musíte ihned vyjmout baterie nebo nabíječku odpojit z elektrické sítě. Z komunikace se zákazníky se však ukazuje jedno jejich dobré využití. Pokud se vám vybíjí nabíjecí baterie pod určitou hodnotu, cca 0,8V, tak moderní nabíječky nemusí rozpoznat, že byla baterie vložena, případně mohou hlásit chybu. Sice pro tyto situace mají mnohé speciální režim, jak si ostatně ukážeme dále, ale klasické nabíječky, které pouští proud do baterií bez sofistikovanější detekce, mohou mít využití právě v tomto oživování podbitých baterií

umírající baterie

Nenechte se zmást vzhledem, i když například nabíječku EMOS BCN-40 používá Heuréka ve svém vlastním článku „Jak vybrat nabíječku“ jako příklad klasických nabíječek, patří mezi inteligentní. Má sice obyčejnou LED indikaci a žádný displej, což neznalé může svést. Její nabíjení je ale řízeno inteligentními funkcemi. Jak již zmíněnou funkcí dV, která chrání baterie před přebitím, tak také bezpečnostním časovačem nastaveným na 12 hodin, po kterých se nabíjení úplně vypne. Dále má funkce ochrany proti zkratu, přepólování, přepětí a podpětí, které chrání baterie i nabíječku před poškozením. Toto jsou bezesporu příklady inteligentních funkcí. Nelze zkrátka věřit všemu, co se dočtete na internetu a je lepší se spolehnout při výběru na odborníky na elektro – na nás.

 

Dalším typickým prvkem inteligentních nabíječek jsou nabíjecí režimy. Nabíječky jich zpravidla nabízí hned několik, bude proto užitečné si je trochu osvětlit. Výběr z konkrétních režimů dané nabíječky najdete opět v manuálu výrobku.

 

Ultra rychlý režim (Ultra-fast) slouží pro velmi rychlé nabíjení. V teorii v něm nabíječka přizpůsobí nabíjecí cyklus konkrétním bateriím tak, aby bylo nabití co nejrychlejší. Bohužel u méně kvalitních nabíječek to obvykle znamená pouze využití vysokého proudu a pokud není nabíječka vybavena inteligentnějším řešením, může to vést k poškození baterií, které je pak nutné již po nízkém počtu nabíjecích cyklů vyhodit. Sice se tedy může taková nabíječka baterie dobít opravdu rychle, ale za cenu jejich znehodnocení, což u námi prodávaných nabíječek vylučujeme. Ultra-rychlá GP Charge 10 disponuje sofistikovaným softwarem, který pečlivě měří teplotu baterie během nabíjení a baterie bude nabíjet takovým proudem a rychlostí, aby nedošlo k jejich výraznému znehodnocení.

 

Režim ekologického nabíjení (Eco) prodlužuje dobu nabíjení, ale poskytuje mnohem šetrnější nabíjení pro běžné typy nabíjecích baterií jako jsou NiMH. Znamená to, že nízkým proudem po delší čas dobíjí články tak, aby co nejvíce zachovala potenciální množství jejich nabíjecích cyklů. Takový režim lze rozhodně doporučit, pokud nespěcháte. Zákazníci, kteří chtějí nabíjecí baterie využívat opakovaně a co nejdéle, mívají dvě sady baterií, aby zařízení, které potřebují napájet, zůstala v provozu a nabíjení aktuálně vybité sady mohlo proběhnout v eco režimu.

Dále jsou ve výbavě chytrých nabíječek zdravotní režimy nabíjení pro starší nebo příliš vybité baterie. Pomocí nich nabíječka také obnoví část kapacity u opotřebených či dlouho uskladněných a nepoužívaných článků. Například EMOS profi nabíječka baterií BCN-42Drežim oživení baterie (Cycle) pro starší baterie, kdy nabíječka učiní několik cyklů nabití a vybití a tím postupně zlepší výdrž (kapacitu) baterie. Tento režim může trvat až několik dní, v závislosti na zvolené rychlosti nabíjení/vybíjení a je ukončen, jakmile již kapacita dané baterie zásadně neroste. Nabíječka GP Pro P461 s dockem má ozdravných funkcí více, jde o režim kondice, obnovení a zotavení.

Nabíječka baterií EMOS profi BCN-42D

Režim údržby (Conditioning) slouží pro obnovu kondice baterie, která byla podbitá nebo která byla uložena déle než rok, v důsledku čehož se snížilo její napětí na příliš nízkou hladinu. V tomto režimu nabíječka baterii opatrně dobije, případně zobrazí ikonou stav, kdy nelze baterii nabít. Režim obnovení (Refresh) použijete k úplnému vybití baterie na bezpečnou úroveň a současně změření stavu baterie při jejím vložení. Po zobrazení výsledku měření se baterie zcela nabije. Tento proces může trvat 10 až 20 hodin. Režim zotavení (Recovery) se používá k obnovení kapacity baterií, které prošly již mnoha nabíjecími cykly. Tento proces může trvat 3 až 4 dny (kolem 80 hodin), neboť je nutné provést několik vybití a nabití, aby se zlepšil její výkon.

Jaké typy baterií a kolik současně lze nabíjet?

Na výrobci baterií a nabíječky nezáleží. Všechny nabíječky jsou kompatibilní se všemi značkami baterií, tzn. že v nabíječce GP Batteries lze nabíjet baterie jiné značky nebo do nabíječky EMOS můžete vložit nabíjecí baterie GP.

Ovšem nikdy nepoužívejte baterie, které nejsou nabíjecí, tzn. články alkalické, zink–uhlíkové, lithiové. Ale ani nabíjecí baterie (např. LiFePO4, NiCd či Li-ion), které výslovně neuvádí vaše nabíječka. V některých nabíječkách totiž nelze například nabíjet nikl-kadmiové baterie a můžete nabíjet pouze nikl-metal hydridové baterie (NiMH). V tomto ohledu jsou jistě použitelnější nabíječky, které zvládnou více typů baterií. Nabíječka BCN-42D například umí nabíjet i NiCd i NiMH a nabíječka BCL-20D s LCD displejem nabíjí nejen Ni-Cd, NiMH, ale i Li-ion a Li-FePo4 baterie.

Stejně tak se nikdy nepokoušejte nabíjet baterie velikosti, na kterou není daná nabíječka dělaná. I kdyby se vám tam 12V nebo 9V baterie vešla, tak většina nabíječek umožňuje nabíjet pouze baterie typu AA a baterie AAA. Informace, jaký typ článku lze v nabíječce nabíjet, by měla být vždy uvedena v návodu. Nejste-li si označením jisti, podívejte se do našeho článku „Jaké existují druhy bateríi“. Při výběru nabíječky pro nabíjecí baterie proto zvažte počet a typ článků, které máte doma a které budete často nabíjet.

Nabíjecí baterie GP ReCyko 200 (9V)

Občas se nás zákazníci ptají, zda mohou v nabíječce nabíjet třeba jen jednu baterii. Starší nabíječky umožňovaly nabíjení pouze v páru nebo celé sadě. Novější nabíječky jsou obvykle vícekanálové, takže nabíjejí každou baterii zvlášť. Ale je potřeba myslet na to, že ne každá nabíječka má tuto funkci, takže opět zkontrolujte v návodu, jestli můžete nabíjet i lichý počet baterií. Provádíte-li rychlé nabíjení 2 baterií ve vícekanálové nabíječce, umístěte je na pozici 1 a 3 (nebo 2 a 4), abyste ponechali prostor pro chlazení a předcházeli přehřívání.

Je třeba rozlišovat parametr počtu dostupných kanálů a vliv typu nabíjených baterií současně. Některé nabíječky mají nezávislé kanály, ale pokud se zároveň nabíjí baterie více velikostí, např. AA a AAA, nabíječka nabije nejprve jedny a následně druhé, čímž se doba nabíjení může prodloužit. U GP Pro P461 s dockem můžete díky čtyřem nezávislým nabíjecím kanálům nabíjet libovolný počet AA a AAA baterií současně, jelikož každý ze 4 slotů nabíječky funguje nezávisle.

Nabíječka baterií GP Pro P461

Jak dlouho baterie nabíjet a jak kontrolovat jejich kapacitu?

Kapacita nabíjecích baterií je uváděna v miliampér hodinách (mAh). Vyšší kapacita znamená delší dobu, po kterou baterie vydrží dodávat energii, ale také platí, že čím vyšší kapacitu dané nabíjecí baterie mají, tím déle se budou nabíjet. V každé nabíječce to bude ale nejspíš jinak dlouho. Pokud jste zakoupili baterie v sadě společně s nabíječkou, bude informace o délce nabíjení součástí návodu k výrobku. Nicméně inteligentní nabíječky samy poznají, když se baterie během nabíjení dostane na plné nabití (tedy svou plnou kapacitu) a nabíjecí proces ukončí.

U nabíječek bez displeje je obvyklé řešení signalizace nabití baterií pomocí barevných diod. Například oranžová nebo žlutá pro proces nabíjení a zelená pro plné nabití. Význam barev signalizace se může lišit podle nabíječky, ověřte vždy v návodu. Někdy, např. u nabíječky GP Charge 10, barvy LED signalizace označují používaný režim (modrá pro Ultra-fast, zelená pro Eco). Pokud je signalizace jednobarevná, je časté tzv. „breathing light“, což znamená, že bez vložených baterií LED nesvítí, při nabíjení se střídavě rozsvěcí a zhasíná a při plném nabití svítí.

Nabíjecí mikrotužkové baterie mají menší rozměry, z čehož je odvozena také jejich nižší kapacita (obvykle 400 až 1 000 mAh). Naopak nejvyšší kapacity (až 3000 mAh) dosahují monočlánky C a D. U tužkových baterií lze najít poměrně velké rozpětí kapacit. U nabíjecích baterií AA GP Recyko je to až 2600 mAh. Nejde o to, že neustálý vývoj technologií se snaží dosáhnout jen vyšší kapacity. Vždy jde o poměr mezi samovybíjením, počtem dobíjecích cyklů a kapacitou. Proto může být pro vámi řešené využití výhodnější pořídit baterie s o něco nižší kapacitou, ale lepšími vlastnostmi v jiných parametrech.

Nabíjecí baterie GP ReCyko 2600 AA (HR6)

Samovybíjení způsobené neustále probíhající elektrochemickou reakcí uvnitř článku je běžná vlastnost všech nabíjecích baterií a důvodem, proč během skladování ztrácí kapacitu. Baterie Recyko značky GP byly vyvinuty tak, aby zajišťovaly velice nízkou míru samovybíjení. Uchovají si až 80 % výkonu i po roce od nabití. K měření kapacity baterií lze využít univerzální tester baterií EMOS. Některé nabíječky mají funkci kontroly kapacity baterií již v sobě a není třeba vlastnit externí tester. Například EMOS profi nabíječka baterií BCN-42D s displejem obsahuje funkci průběžného měření kapacity baterií. Během měření se na LCD displeji zkrátka zobrazuje kapacita dané baterie a napětí baterie. U GP nabíječky P461 lze zase zkontrolovat kapacitu baterie stisknutím a přidržením kulatého tlačítka a LED indikátory zobrazí její stav.

Na co dát pozor při nabíjení baterií

Asi není třeba zmiňovat, že je nutné vložit baterii správně dle orientace naznačené v každém slotu nabíječky, nejčastěji kladným pólem (označeným +) nahoru. Dříve existoval problém možného přebití baterií, který je však s nástupem moderních nabíječek odstraněn. S našimi nabíječkami baterií díky funkci detekce delta V, jak již bylo uvedeno výše, nemůže stát.

Občas zákazníky znepokojí, když se baterie během nabíjení zahřívají. Zvýšení teploty baterií je však běžným průvodním jevem dobíjení. Navíc, čím mají nabíjecí baterie menší kapacitu, tím více se zpravidla zahřívají. Nabíjecí baterie mají poměrně vysoký rozsah provozní teploty (obvykle -20 °C až +50 °C), takže jim neuškodí. Rozhodně ovšem nelze doporučit nabíjení na přímém slunci nebo blízko zařízení vydávajících velké teplo. Vhodnější je pro nabíjení využít chladnějšího prostředí (s teplotou do +25°C). Inteligentní nabíječky jsou vybaveny kontrolou teploty a pokud by přesáhla kritickou hodnotu, nabíječka proces dobíjení ukončí nebo alespoň bude vysokou teplotu signalizovat. Pokud však upozornění na nadměrnou teplotu přetrvává, raději vytáhněte nabíječku ze sítě a v nabíjení nepokračujte.

Pokud do nabíječky vložíte poškozené nebo jednorázové spotřební baterie, inteligentnější nabíječky vás na to upozorní. Nejčastěji tak, že LED kontrolky budou rychle červeně blikat. Samozřejmě nepoužívejte baterie, u kterých došlo k úniku elektrolytu, ani nikdy neodstraňujte vnější obal z baterií.

Již nefunkční nabíječky baterií i nabíjecí baterie patří do k tomu určené sběrné nádoby na elektroodpad. Jednu takovou najdete například na naší výdejně balíkových zásilek a prodejně v sídle naší společnosti v Přerově. Nejste-li si jistí, kam drobné elektro vynést, mapu červených kontejnerů na baterie ve vašem okolí najdete na webu, který provozuje přímo ASEKOL a. s.

V tomto článku jsme podrobně rozebrali nabíječky baterií. Věříme, že si nyní budete schopni vybrat takovou, která nejlépe splní vaše potřeby. Přesto jsme připraveni vám s výběrem nabíjecích baterií a vhodné nabíječky poradit. Kontaktujte naši zákaznickou linku a my vám rádi pomůžeme.

O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."

Nabíječka baterií GP B441 + Speed Dock + 4 x AA 2100 mAh
799 Kč s kódem: POWER20
999
Skladem
Objednací číslo: B50444D
6x
Ultra-rychlá nabíječka baterií GP Charge 10 S491 + 4× AA
1 839 Kč s kódem: POWER20
2 299
Skladem
Objednací číslo: B56499
GP nabíječka baterií B631 univerzální
543 Kč s kódem: POWER20
679
Skladem
Objednací číslo: B50630
12x
Univerzální nabíječka li-ion baterií EMOS BCL-20D
439 Kč s kódem: POWER20
549
Skladem
Objednací číslo: N9221

Píšeme, radíme, inspirujeme a testujeme