Toužíte se stát sám sobě meteorologem? Nebudete umět poručit větru a dešti, ale s pomocí meteostanice můžete přesně vědět, jaký je venku tlak, jak silně fouká vítr nebo jestli přes noc nebo v době vaší dovolené dostatečně pršelo a nemusíte tak zavlažovat záhony. Na základě údajů, které sbírá, vám navíc dokáže předpovědět další pravděpodobnost srážek. Je jen na vás, jaké údaje jsou pro vás důležité a chcete sledovat. A co je využít pro ovládání své chytré domácnosti?
Jaká je nejlepší meteostanice a kam umístit čidla?
Rady & návodyCo všechno moderní meteostanice dokážou sledovat?
V základních variantách vám meteostanice vždy dokáže detekovat venkovní a vnitřní teplotu, tlak a vlhkost a díky těmto údajům umí předpovědět pravděpodobnost srážek. Užitečné je i řízení času DCF signálem, takže i v případě výpadku proudu se jednou denně načte aktuální časový údaj vysílaný z Německa.
Pokročilejší varianty toho umí daleko víc a vše se odvíjí jen od toho, jaká čidla si spolu s meteostanicí pořídíte.
Jaká čidla k meteostanici existují?
Kromě už zmíněných venkovních čidel na měření teploty, vlhkosti a tlaku je ideální mít k meteostanici připojená i čidla na měření srážek a rychlosti větru. Čidel k meteostanici můžete mít připojeno i více - díky nim tak můžete sledovat teplotu a vlhkost třeba ve skleníku, zimní zahradě nebo v dílně. Stačí jen sledovat, které meteostanice podporují napojení dalších čidel.
Kam je ideální umístit čidla k meteostanici?
Čidlo doporučujeme umístit na severní stranu domu, kde budete mít jistotu nejméně zkreslených údajů. Dávejte si pozor, kolik budov nebo stěn je v okolí čidla - v hustě zastavěných prostorech může dosah čidla rapidně klesnout. Čidlo je odolné kapající vodě, ale raději ho nevystavujte na místo, kde na něj bude trvale pršet. Ideální je mít čidlo připevněné na zdi třeba pod okenním výklenkem. Neumisťujte ho ani na kovové předměty, sníží se tím dosah jeho vysílání.
Všechny moderní meteostanice, které EMOS nabízí, jsou již bezdrátové. To znamená, že meteostanice není s čidlem propojená kabelem a můžete je tak skutečně volně umístit na ideální místo v domě.
Kam nejlépe umístit doma samotnou meteostanici?
Meteostanice může být umístěná kdekoliv, kde je to pro vás nejpraktičtější, nicméně mohou nastat situace, kdy z nějakého důvodu špatně přijímá signál z čidel nebo správně neprobíhá načítání aktuálního času. Zdrojem rušení signálu může být monitor počítače, Wi-Fi router, anténa nebo televizní přijímač. Zkuste meteostanici umístit 1,5 - 2 metry od takového zdroje.
Problémy s aktualizací času může způsobovat i umístění v železobetonových konstrukcích, jako jsou sklepy nebo moderní výškové budovy. V takovém případě doporučujeme meteostanici umístit do okna.
Signál může stínit i jakákoliv kovová konstrukce umístěná okolo meteostanice. To se týká třeba kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
Proč meteostanice neukazuje venkovní teplotu?
Nefunguje vám příjem dat z některého venkovního teplotního čidla? Čidlo si dobře prohlédněte a zjistěte, jestli nemá vybité baterie nebo zda do něj náhodou nenatekla voda. Vybité baterie v čidle vám zpravidla nahlásí sama meteostanice. Zkontrolujte také, jestli není čidlo zastíněné nějakým kovem, který by mohl snižovat sílu signálu.
Proč se meteostanice zhasíná a neukazuje informace?
Meteostanice mají kromě nabíjení ze síťového adaptéru možnost napájení i pomocí běžných baterií. Je to skvělá pojistka pro chvíle, kdy vypadne proud a vy nechcete přijít o kontinuitu měření. Jakmile je meteostanice napájena pouze bateriemi a je odpojená od elektrické sítě, spustí se úsporný režim, který displej vypne a spustí ho jen ve chvíli, kdy data na meteostanici potřebujete vidět.
Do meteostanice vkládejte pouze klasické, nenabíjecí baterie. Mají vyšší napětí než nabíjecí články, takže stanici lépe udržují v provozu.
Sledujte data z meteostanice on-line
Připojte svou meteostanici k Wi-Fi a získejte důležitá data o historii počasí. Získáte graf, který vám ukáže, jak se počasí v době vaší nepřítomnosti vyvíjelo a zároveň můžete přímo v telefonu sledovat tu nejpřesnější lokální předpověď počasí.
Dalším logickým krokem je pak zapojení vaší smart meteostanice do chytré domácnosti. To vám pomůže například při regulaci topení v bytě, kde nemáte vlastní kotel, který využívá k regulaci topení teplotní křivku. Jakmile venku začne klesat teplota, smart meteostanice může vyslat signál termohlavici na radiátoru a ta pustí do místnosti více tepla.
Máte další dotazy k meteostanicím, které jsme v textu nezmínili? Nebo jen potřebujete poradit s výběrem meteostanice a doplňujících čidel? Neváhejte se obrátit na naše odborníky, kteří jsou tu pro to, aby vám poradili a vysvětlili, jak meteostanice fungují a jaké jejich funkce budou pro vaši domácnost nejužitečnější.
O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."
Píšeme, radíme, inspirujeme a testujeme
-
Inspirace
Emos GoSmart: Inteligentní dům vytvoříte i z pronajatého panelákového bytu
Dokážete si představit, že můžete odjet na dovolenou v klidu a nebát se, že vytopíte sousedy? Nebo během práce zastihnout pošťačku pomocí vzdáleného přístupu k videotelefonu? A o čem se leckomu z nás ani nesnilo: nebýt otrokem ventilů na radiátoru, ale v klidu je otevírat a zavírat na dálku - nebo je dokonce v každé místnosti naprogramovat podle vašeho denního režimu?
-
Rady & návody
Co když mi vypnou proud? - Nejčastější dotazy k fungování chytré domácnosti
Zapojení chytrých technologií do vaší domácnosti může na začátek vzbuzovat spoustu pochybností a otázek. Největší technologičtí skeptici si patrně vybaví dystopické scénáře o domácnostech, které nefungují při náhlém výpadku proudu nebo internetu. O něco větší realisté se budou zajímat o vzájemnou konektivitu mezi zařízeními a možná vás bude zajímat, co se stane, když se vám vybije mobil, kterým chytrou domácnost ovládáte. Pojďme si to všechno jednou provždy objasnit!
-
Rady & návody
Už žádná zmeškaná pošta: Jak funguje videotelefon?
“Váš balík vám doveze kurýr v pondělí mezi 8. a 18. hodinou.” Jestli si neplánujete brát kvůli jednomu balíku dovolenou nebo nechcete čekat na řemeslníka, který řekl, že se vám “někdy během týdne” na to přijde mrknout a opraví, co potřebujete, tak to prostě nedělejte. Nebuďte otrokem cizích slibů, nestresujte se v životě víc, než je potřeba a tyhle maličkosti vypusťte z hlavy. Stačí vám k tomu jenom jedna vychytávka: Chytrý videotelefon.