Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Doprava zdarma. Na vše!
Milí zákazníci, do 2.1.2025 máme celofiremní dovolenou, vaše dotazy a objednávky budou postupně vyřízeny po novém roce. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás v roce 2025. Více zde >
Úvod Blog Rady & návody Praktické rady, jak zlepšit televizní signál z antény
Praktické rady, jak zlepšit televizní signál z antény

Praktické rady, jak zlepšit televizní signál z antény

Rady & návody

Trápí vás problém s “kostičkováním” televizního obrazu případně s jeho občasným zamrznutím, nebo se potýkáte s krátkodobým výpadkem či zkreslením zvuku? Máme pro vás několik tipů, jak problém odstranit.

Často se u zákazníků setkáváme s dotazy, co dělat, když dochází k rozcházení obrazu a zvuku, jak řešit slabý signál a jeho rušení a co dělat, když jim nefungují některé programy. Sepsali jsme proto praktického rádce pro tyto případy, pomocí kterého jednoduše vyloučíte nejčastější příčiny špatného televizního signálu.

Jak správně umístit anténu

První věc, kterou je třeba zkusit, je anténu přemístit, změnit její směr nebo úhel. Je vhodné se řídit několika zásadami. Pokud je zástavba kolem vás hustá, nebo jsou ve vaší blízkosti velké terénní nerovnosti, umístěte držák na anténu na co nejvyšší bod obydlí. Obecně by měla být venkovní nebo univerzální anténa vně domu, např. na parapetu okna, nejde-li to přímo na střechu. Ze zkušenosti víme, že i na půdě pod střechou může být problém, protože např. asfaltová krytina způsobuje útlum signálu. U pokojových antén se doporučuje umístění blíže k oknu směřujícímu k vysílači. Poměrně velký útlum signálu u vnitřní antény pak způsobují pokovená skla moderních oken (např. opatřených nějakou speciální termoizolační fólií).

Další možná komplikace nastává u směrové antény. Ta má obvykle úzký přijímací úhel a pokud není správně nasměrovaná na nejbližší vysílač, bude pravděpodobně síla signálu nedostatečná. Z mapy vysílačů se podle vaší lokality dá směr odhadnout, případně se podívejte, kam anténu směřují sousední domy. Pokud nechcete volat specializovanou firmu, která vám zaměří nejvhodnější směr antény podle příchozího signálu, můžete zkusit použít všesměrovou anténu nebo anténu s širším úhlem.

Jak správně umístit anténu

Jak zlepšit signál antény

Když máte podezření na slabý signál, často se dočtete, že máte k anténě přidat externí zesilovač. Zde je ale potřeba říci, že ten lze přidat pouze k pasivní anténě (např. širokopásmový zesilovač  J0400). Nikdy byste neměli přidávat další zesilovač k aktivní anténě, to znamená k takové, která už má zesilovač integrovaný. Věřte, že tím signál nevylepšíte, naopak, pokud zesilujete signál, který není třeba zesílit, spíše ho znehodnotíte. Aktivní antény jsou zejména pokojové antény, ale také některé venkovní a univerzální antény. Údaje o anténě dohledáte v návodu nebo na stránkách výrobce.

Pokud už zesilovač u antény máte, je třeba zkontrolovat, zda je funkční. Zesilovače mívají někdy diody, které signalizují jeho aktivitu. To bývá dobrý indikátor provozu. Zjistěte také, zda je v pořádku napájení zesilovače. Co se nám osvědčilo v praxi, je kontrola, zda zesilovač není příliš silný (30 dB a více), tj. zda nedochází k přebuzení signálu. Někteří lidé si v dobré vůli pořídí co nejsilnější externí zesilovač, ale má to opačný účinek. U zesilovače s regulovatelným zesílením zkuste v případě potíží s příchozím televizním signálem snížit jeho zisk, právě z důvodu vyloučení problému s přebuzením signálu. Některé antény mají přímo na zesilovači přepínač s 3 polohami: Vypnuto, Zapnuto, Zvýšení zisku.

Jak zlepšit signál antény

Co může rušit TV signál

Rušení televizního signálu nežádoucími pásmy mobilního internetu je další obvyklá příčina nevyhovující síly signálu, ať už jde o LTE nebo 4G/5G síť. V podezření na tuto obtíž lze zkusit přidat externí filtr 4G/5G signálu pro jakoukoli pasivní anténu, a to podle její koncovky buď filtr s IEC konektorem nebo filtr s F konektorem. Nebo místo separátního filtru můžete objednat rovnou anténu, která má již 5G filtr vestavěn (např. anténu J0690). V případě, že zvolíte řešení externího filtru, musí být vždy zapojen před zesilovač ve směru od antény a je třeba jej umístit co nejblíže k anténě (můžete ho našroubovat přímo na výstup antény). Obdobně jako u zesilovače, k pokojovým (resp. aktivním) anténám nelze přidat, protože jej již mají integrovaný.

Co může rušit TV signál

Jaký použít kabel k anténě

Předpokládáme, že rozvod od antény k televizoru nebo set-top boxu není delší, než u běžného rodinného domu, tedy do 30 metrů. Samozřejmě čím delší vzdálenost, tím by měl být koax lepší. Obecně lze doporučit kvalitní stíněný anténní koaxiální kabel, např. S31500. Máte-li podezření, že za nekvalitní TV signál může nevhodný kabel, zvažte výměnu stávajícího kabelu za silnější, to znamená koaxiál CB130 s větším průřezem, který bude mít menší útlum. Základ je však zkontrolovat, zda někde není koax poškozený např. v místě přivírání v okně, která se často otevírá nebo dlouhodobým ohybem v ostrém úhlu za televizí.

Jak připojit TV k anténě

Nejprve pro jistotu zmíníme známý fakt, že anténa musí být propojena s vaší televizí s vestavěným tunerem s podporou DVB-T2 + HEVC nebo se set-top boxem s touto podporou. K přechodu na druhý standard digitálního pozemního televizního vysílání došlo už před pár lety, přesto je dobré zopakovat, že vaše přístroje pro příjem TV signálu musí s tímto standardem spolupracovat.

Na vině se může podílet i taková banalita, jako vypadený nebo vadný konektor. Ujistěte se, že všechny konektory mezi anténou a televizí jsou pevně zapojené a nepoškozené. K zapojení koaxiálního kabelu do TV/set-top boxu se používá F konektor, na spojení s anténou F nebo IEC konektor, podle typu antény lze případně koupit nový anténní koaxiální kabel s již namontovanou příslušnou koncovkou. Nevhodné zapojení a schémata více antén se slučovači mohou být také důvodem, proč vám nejdou naladit programy. Setkali jsme se u zákazníků například s pokusy o zesílení signálu sloučením dvou aktivních antén. Takový nápad nebude funkční, dojde k fázovému posunu a výsledný TV signál se znehodnotí.

Jak připojit TV k anténě

Jak nastavit anténu

Neblahý vliv na příjem TV signálu má špatná polarizace antény. To zjednodušeně znamená, jestli máte anténu svisle (vertikální polarizace) nebo vodorovně (horizontální polarizace) vůči vysílanému signálu, který je buď vysílán jako horizontálně nebo vertikálně polarizovaná vlna. Podle vysílače, z nějž signál chytáte, ověřte, zda multiplexy vysílá v horizontální nebo vertikální polarizaci - jakou polarizaci má vysílací anténa, takovou by měla mít i vaše anténa. Možná ji budete muset jednoduše pootočit o 90°, tedy položit ji na bok, protože i pokud je signál silný a lze ho zachytit na špatně polarizovanou anténu, kvalita příjmu bude mnohem nižší.

Proč je slabý signál

Jak jsme již uvedli, na internetu lze najít mapa vysílačů. Lze tak odhadnout, jak silný signál máte ve vaší lokalitě v závislosti na vzdálenosti vysílače a podle toho zvolit anténu. Tam, kde je silný signál, např. panelákový byt v městské zástavbě do 25 km od vysílače, vám stačí pokojová aktivní anténa. Kde je horší pokrytí signálem, řekněme u rodinného domu v obci 50-80 km od vysílače, je řešením pasivní směrová anténa (např. J0680) vně domu nasměrovaná přímo na vysílač, k níž můžete přidat zesilovač.

Cílem článku bylo pomoci vám vyřešit obvyklé problémy s přerušovaným, nekvalitním nebo zkresleným televizním signálem, který se projevuje kostičkováním nebo úplně nefunkčním příjmem programů. Vycházíme z dlouhodobé praxe a pomoci zákazníkům se zlepšením signálu. Důvodů, proč kolísá nebo je rušen signál je mnoho a ne vše se do tohoto stručného rádce vešlo. S výběrem vyhovující antény, koaxiálního kabelu a dalšího příslušenství pro váš dobrý televizní příjem vám proto rádi poradíme telefonicky nebo e-mailem. Podívat se také můžete na náš další článek https://www.emos.cz/jak-vybrat-vhodnou-antenu.

Proč je slabý signál

O autorovi: Petr Brůžek - "Jsem nadšenec do technologií, vědy, techniky, enviromentalistiky i mechaniky. V Emosu mám na starosti marketing a ve volném čase jsem nejraději v dílně."