Je to skoro jako Murphyho zákon - i když si s elektroinstalací v domě opravdu vyhrajete a máte zásuvku skoro na každém kroku, vždycky dojdete k okamžiku, kdy potřebujete prodlužovací kabel. A potřebujete ho hned - takže je ideální, když jich pár leží ve skříni. Pojďme se podívat, co je potřeba vědět a na co si dát pozor, než si začnete dělat svou domácí sbírku prodlužovaček.
Vše, co potřebujete vědět o nákupu prodlužovacích kabelů
InspiraceJak vybrat prodlužovačku?
Při nákupu prodlužovacích kabelů vás zajímá jen několik málo faktorů. Které to jsou?
Prodlužovací kabel uvnitř nebo pro venkovní použití?
Máte zahradu nebo terasu a potřebujete dostat do tohoto prostoru elektřinu pro zapojení osvětlení, sekačky nebo dalších přístrojů? Budete potřebovat prodlužovací kabel s ochranou IP44 a gumovým krytím. Ideální je mít pro tyto potřeby prodlužovací kabel navinutý na bubnu, protože je nejen skladný, ale využít ho můžete až na vzdálenost 50 metrů. Pokud ho budete používat hlavně v zimě, třeba na připojení vánočních světýlek, pak je třeba myslet i na to, aby kabel byl mrazuvzdorný. U nás takový prodlužovací kabel poznáte podle modré barvy a vydrží teploty až do -35°C.
Pro vnitřní použití vám stačí běžný kabel s ochranou IP20. Tento standard navíc zaručuje i bezpečí pro děti - je vytvořen tak, aby se dětský prst nemohl dotknout žádné části pod napětím.
Myslete ale na to, že ať už máte prodlužovací kabel pro jakékoliv použití, vždy ho nechávejte zapojený pouze po nezbytně nutnou dobu. Všechny prodlužovačky totiž slouží jen pro krátkodobé rozšíření elektrické sítě. Navíc i dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může poškodit plastové krytí kabelu.
Průřez kabelu, proud a výkon
U každého prodlužovacího kabelu by vás mělo zajímat i to, jak silný proud kabel zvládne vést. Průřez kabelu určuje, kolik Ampérů zvládne vést a jeho hodnoty se počítají od 1 do 2,5 mm². Tuto hodnotu najdete vždy přímo v názvu produktu. Čím širší kabel je, tím větší proud ním může procházet, a tím pádem zvládne větší výkon.
Průřez vodiče (mm²) | Proudové zatížení (A) |
---|---|
1 mm² | 10 A |
1,5 mm² | 16 A |
2,5 mm² | 25 A |
Pokud budete mít příliš nízký průřez kabelu a do prodlužovačky zapojíte zároveň tři velmi výkonné spotřebiče - představme si třeba 3 varné konvice, dojde k jejímu přetížení a následně k vyhození jističe v pojistkové skříni.
Potřebujete co nejvyšší výkon prodlužovačky na nabíjení elektroauta nebo na silné stroje v dílně? Pokud jste plánovali dopředu a máte k dispozici zásuvku s tímto napětím, bude se vám hodit třífázový prodlužovací kabel
Tyto všechny parametry určí, jaký výkon zvládne prodlužovačka utáhnout.
Proudové zatížení (A) | Výkonnostní zatížení (W) |
---|---|
10 A | 2300 W |
16 A | 3680 W |
3x16 A | 11040 W |
3x32 A | 22080 W |
Víte, že…: Proč se prodlužovačce říká pes?
Protože jezevčík! Tento slangový výraz pochází patrně z jižních Čech. Prodlužovací kabel díky tvaru se 3 a více zásuvkami má podlouhlé tělo, stejně jako právě jezevčík. Protože jde ale o poměrně dlouhý název plemene, zkrátilo se to časem na použitelnější a obecnější výraz “pes”.
Jak dlouhý může být prodlužovací kabel?
Prodlužovačka, která je volně smotaná, může mít maximálně 30 m. Prodlužovací kabel na bubnu může mít maximální délku 50 m.
Co se stane, když zapojíme více kabelů do sebe?
Osobně je pro mě důležité vědět nejen to, co bych neměl dělat, ale i proč bych to neměl dělat. Při zapojení více prodlužovacích kabelů do sebe nastávají 2 problémy. Vyšší ztráty výkonu na místech, kde se prodlužovačky spojují. A navíc při překročení maximální délky se kabel začne zahřívat. Pokud si nechcete prodlužovací přívod poškodit nebo způsobit požár, nezapojujte více prodlužovaček do sebe.
Bezpečnost prodlužovacích kabelů
Základní principy výběru prodlužovačky jsme si už řekli. Na co si ale dát ještě při výběru a jejich následném používání pozor?
V našich laboratořích testujeme všechny prodlužovací kabely na tzv. samozhášivost. Může se stát, že prodlužovačku pro vnitřní použití zapojíte venku a dostane se k ní voda (to ale raději nedělejte). Prodlužka v tu chvíli může začít jiskřit, nicméně díky parametru samozhášivosti by se oheň neměl začít šířit do okolí a sám ustane. Levné prodlužovací kabely tuto vlastnost většinou nemají.
Riziko se může u levných kabelů skrývat i v tom, že továrna šetří na materiálu, ze kterého je vyroben vodič. Ačkoliv výrobce může tvrdit, že průřez kabelu je 1 mm², může mít v některé části jen 0,8 mm² a tím se při vyšší zátěži začít přehřívat. Dávejte si pozor, abyste si proto pořizovali vždy atestované produkty.
Nikdy navíc nezapojujte více prodlužovacích kabelů do sebe - jak už jsem popsal, nejenom, že tím vzniká úbytek v jejich napětí, ale zároveň se mezi nimi přechody začnou zahřívat. Proto zvolte raději jednu, dostatečně dlouhou prodlužovačku.
Při úklidu se pak ujistěte, že prodlužovačka není zapojena v elektřině a nemyjte ji vodou. Raději prach v ní vysajte vysavačem.
Bezpečnost pro malé děti zajišťuje nejenom standard IP20, jak jsme zmínili výš, ale standardem už dnes jsou i dětské clonky, díky kterým do dírek v prodlužovačce nic nestrčí.
O autorovi: Adam Navrátil - "V Emosu mám na starost vývoj produktů, které vám usnadní život. Rád hraju fotbal, rybařím a sem tam si něco zahraju na PS."
Zdroje:
- https://www.adamek.cz/
Píšeme, radíme, inspirujeme a testujeme
-
Inspirace
Jak připevnit vánoční osvětlení na dům?
Zapomeňte na děsivá videa lidí balancujících na žebříku při instalaci vánočních světýlek. Letos se žádné hororové scény konat nebudou – poradíme vám, jak vánoční osvětlení namontovat na dům bezpečně, bez problémů a přidáme pár tipů, jak si celou výzdobu maximálně usnadnit.
-
Inspirace
Přepěťovou ochranu zatím nemám, je to problém?
Tvrzení, že prodlužka s přepěťovou ochranou je pojistkou před bleskem, to je ten nejčastější mýtus, který bych chtěl hned na začátek vyvrátit. Pokud ale pochopíte, v čem je skutečné riziko a jak taková ochrana funguje, bude vám rozhodně dávat větší smysl, si ji pořídit.