Přihlaste se k odběru novinek a získejte slevu 100 Kč na první nákup
Úvod Jak vybrat termostat?

Jak vybrat termostat?

25. 8. 2023

Ať už máte doma plynový kotel, tepelné čerpadlo či elektrokotel, abyste si zajistili optimální teplotu a neutráceli přitom zbytečně za energie, potřebujete termostat. Pomůže vám dobře regulovat vytápění, tím že udržuje stálou teplotu v místnosti podle vašeho nastavení. Termostaty, které nabízíme, můžeme rozdělit na termostaty příložné a pokojové. Prostorové neboli pokojové termostaty se dále podrobněji dělí podle způsobu svého ovládání nebo komunikace s topnou soustavou. Zvláštní podkategorií pokojových termostatů jsou pak ty pro podlahové vytápění. Žádné strachy, na všechny druhy a jejich výhody se detailněji podíváme níže.
Příložné
Pokojové
Smart
OpenTherm
Podlahové
Způsob ovládání:
Programovatelné
Manuální
Další podnětné informace:
Nastavení
Slovníček
FAQ

Příložné termostaty

Příložné termostaty s povrchovou montáží slouží k hlídání teploty v potrubí oběhové tepelné soustavy. Pro montáž na potrubí můžete využít náš model P5683 s pružinou, kterou k němu termostat snadno přichytíte. Díky ovládání vytápění příložným termostatem snadno docílíte oběhu vody v topení s požadovanou teplotou.

Máme také příložné termostaty s kapilárovým čidlem (modely P5684, P5682). Termostaty s čidlem umístěním na konci zhruba 1 metr dlouhé kapiláry (dle konkrétního modelu) se využívají tam, kde je zapotřebí oddělit čidlo a řízení teploty. Typickým příkladem takového užití může být ponoření čidla do bojleru. Poslední skupinou jsou jímkové termostaty, které se používají například pro montáž do akumulační nádrže (modely P5685 a P5686).
 

Pokojové termostaty

Pokojovým termostatem lze ovládat kotel, elektrické topení, tepelné čerpadlo a u vybraných modelů také chladící systémy. Tím, že ovládací jednotku termostatu umisťujeme do místnosti, kde požadujeme regulovat okolní teplotu, potřebujeme nějak zajistit komunikaci mezi ní a kotlem. Podle toho, jakým způsobem je propojíme, dělíme pokojové termostaty na drátové a bezdrátové. Termostaty dokáží spínat kotel pomocí standardního relé, nebo přes rozhraní protokolu OpenTherm. Pro zjištění, zda váš kotel lze spínat s pomocí svorek NO/COM nebo komunikací OpenTherm, je důležité prostudovat si manuál kotle nebo se spojit s jeho výrobcem. Pokud nemůžete najít ve specifikaci kotle, jaký používá komunikační protokol, tak vás uklidní, že i OpenTherm termostaty EMOS podporují obě možnosti připojení ke kotli. Kabelové propojení přes relé s výstupními svorkami označenými NO/COM je kompatibilní s naprostou většinou kotlů.
 
Drátové
Bezdrátové

Drátové termostaty

Drátové pokojové termostaty volí zákazníci hlavně pokud mají nachystanou kabeláž do vyhovující referenční místnosti, tj. pokoje, kde se měří teplotu a je umístěn termostat. Ke kotli se termostat připojí kabeláží, přičemž bateriově napájené spínací jednotce stačí propojení dvěma vodiči, při napájení jednotky 230 V, potřebujete i třetí vodič (např. můžete použít třížílový silový kabel CYKY s průřezem 1,5mm). Pro OpenTherm termostaty je kvůli souběhu silového a datového vedení vhodnější stíněný kabel JYTY (např. JYTY-O 4x1mm), s nímž navíc u malé svorkovnice může být lepší manipulace, protože je tenčí. Zapojení termostatu je poměrně snadné, jedná se však stále o elektrické vedení, takže by jej měl provádět kvalifikovaný odborník. Ten připojí kabely do označených svorek dle schématu zapojení v návodu termostatu.

+ jednoduché zprovoznění termostatu
+ stabilní přenos komunikace mezi termostatem a kotlem

– vyžaduje natažení kabeláže (poté nelze změnit referenční místnost)
 

Bezdrátové termostaty

Bezdrátové pokojové termostaty využijete, pokud chcete z jakéhokoli důvodu změnit vaši referenční místnost a nechcete vést přes pokoje novou kabeláž. Bezdrátová komunikace také přijde vhod pokud potřebujete na jeden termostat připojit více přijímačů pro ovládání tepelných zařízení, např. více infra panelů v jedné místnosti.

Označení bezdrátový, neznamená, že lze termostat automaticky ovládat přes mobilní aplikaci, ale pouze popisuje způsob přenosu mezi ovládací jednotkou a kotlem. Bezdrátový termostat se vždy skládá ze spínací a ovládací jednotky. Spínací jednotka se napojí kabelem na ovládací svorky kotle a bezdrátovou ovládací jednotku máte v místnosti (na stěně, na stojánku), odkud chcete měřit teplotu a ovládat vytápění. Signál mezi jednotkami prochází i zdivem, je ale potřeba si uvědomit, že každým prostupem zdiva rádiový signál slábne. Kromě zdiva má na stabilitu a prostupnost signálu vliv i blízkost jiných domácích elektrozařízení.

+ můžete měnit referenční místnost
+ možnost spínání více zařízení pomocí jednoho termostatu

– riziko rušení přenosu signálu
 

Smart termostaty

Termostaty řady GoSmart pak nabízí zvláštní možnost vzdáleného ovládání prostřednictvím mobilní aplikace (jak pro iOS, tak Android). Termostaty EMOS GoSmart (P56211, P56201) mají vlastní aplikaci postavenou na ověřené globální platformě TUYA. Termostat stačí zapojit a následně lze vše ovládat z nainstalované aplikace v chytrém telefonu. Výhody vzdáleného přístupu jsou nasnadě: přehled o aktuální i požadované teplotě a veškeré nastavení máte pohodlně k dispozici odkudkoli, z pohovky u televize stejně jako například z práce. Zapomněli jste před odjezdem na chalupu vypnout topení? S GoSmart modely žádný problém. Mají navíc další chytré funkce jako ovládání hlasovými asistenty Google Assistant a Amazon Alexa nebo regulaci podle vaší GPS polohy. Vracíte se z dovolené? GoSmart termostat v pravý moment sepne kotel pro vytápění či chladící jednotku a vrátíte se do domova s příjemnou teplotou.

+ inteligentní a automatizované tepelné scénáře
+ ovládání a přehled o teplotě ve vašem domově odkudkoli

– správné nastavení domácího routeru (2,4 GHz)
 

OpenTherm termostaty

Termostaty s OpenTherm (ať už drátové nebo bezdrátové) mají výhodu v regulaci výkonu kotle nejen pomocí měření teploty v místnosti, ale i teploty otopné vody v systému a venkovní teploty. OpenTherm termostat ve spolupráci s kotlem vyhodnocují tyto informace a dosahují tak společně co nejefektivnější regulace vytápění a nejvyšší úspory energií. Díky OpenTherm termostatu dochází k modulaci výkonu kotle, který plynule přidává a ubírá na výkonu dle požadovaných hodnot na rozdíl od střídání maximálního výkonu a nulové aktivity (prostého sepnutí a vypnutí kotle). Termostat díky OT regulaci šetří kotel, zvyšuje efektivitu topného systému a snižuje náklady.

Praktická poznámka: Aby šlo ovládat kotel našimi termostaty označenými OT, musí mít váš kotel v manuálu uvedeno, že funguje na komunikačním protokolu OpenTherm. Pokud používá váš kotel jinou komunikaci (např. eBus) a nemá OpenTherm, můžete sice ke kotli připojit náš OT termostat pomocí jeho NO/COM výstupu (relé), nevyužijete tak však výhod OpenTherm.

+ pokročilá regulace vytápění (zvyšuje životnost kotle)
+ zvyšuje úsporu nákladů na vytápění

– topná soustava musí podporovat OpenTherm komunikaci
 

Termostaty pro podlahové vytápění

Naše termostaty pro podlahové topení slouží primárně k automatickému řízení elektrických podlahových otopných soustav v bytech, domech a kancelářích podle nastavitelného časového programu. U teplovodního podlahového topení mohou ovládat servopohony.

Pro přesnou regulaci výkonu podlahového vytápění se využívá nejen prostorové teplotní čidlo v ovládací jednotce (upevněné ve zdi pomocí např. montážní krabice KU 68), ale také podlahové teplotní čidlo. 3 metry dlouhý podlahový senzor je součástí balení a vede z ovládací jednotky na stěně až k topení uloženém v podlaze. Propojení topného zařízení (např. topné rohože) a termostatu dle schématu v návodu by měla provádět osoba s patřičnou kvalifikací.

Ovládací jednotka by měla být umístěna v místnosti s dobrou cirkulací vzduchu, ideálně na místě bez přímého dopadu slunečních paprsků a vzdáleném od spotřebičů produkujících teplo. Programovatelným nastavením pak nastavíte požadované schéma vytápění a termostat pro podlahové topení hlídá a reguluje teplotu na vámi navolené hodnoty ve dne v noci. Vybrat si můžete buď programovatelný termostat P5601UF nebo P56201UF řady GoSmart ovládaný pomocí mobilní aplikace. Oba modely se mohou pochlubit až 16A odporově spínaným relé díky němuž zvládnou ovládat elektrické podlahové vytápění, infra panely nebo přímotopy.
 

Ovládání termostatů

Nejzákladnější účel termostatů je regulovat vytápění tak, aby teplota v místnosti nekolísala, ale držela se okolo vámi nastavené teploty. Podle způsobu, jímž požadovanou teplotu nastavujete a jak široké možnosti v nastavení teplotních změn máte, rozlišujeme termostaty na programovatelné a manuální.
 
Programovatelné
Manuální

Programovatelné termostaty

Programovatelné termostaty jsou ty, které se řídí vámi zvoleným programem, tj. přednastaveným schématem teplotních změn. Často využívané programy má již termostat uloženy v sobě, snadno je zapnete a nemusíte tak programovat vlastní schéma hodinu po hodině. Pokud ale oceníte možnost si program přizpůsobit na míru, dovolí vám termostat nastavit si uživatelské programy vytápění. Navolíte si tak vlastní teplotní změny během dne a časové rozvržení v týdenním plánu. Ve vlastním programu je možné nastavovat úpravy času i teploty po jednotlivých dnech v týdnu, nebo pro pracovní dny a zvlášť pro víkend, nebo pro celý týden.

Vybrané termostaty EMOS umožňují zvolit teplotu i čas pro až pro 6 teplotních úseků za den, což dává velkou flexibilitu pro vaše individuální potřeby. Programovatelný termostat (třeba model P5607) oceníte, pokud nepotřebujete vytápět konstantně po celý den, ale chcete mít například příjemně na vstávání, poté šetřit energii a opět mít zatopeno po návratu z práce. Stejně tak pokud víte, že na víkendy nebýváte doma. Do scénářů můžete kdykoli zasáhnout a provést okamžitou změnu.

+ přednastavení teplotních scénářů podle hodin a dnů
+ úsporné vytápění

– komplexnější ovládání
 

Manuální termostaty

Manuální termostaty jsou bez programů, měníte pouze aktuální požadovanou teplotu. Ovládání manuálního pokojového termostatu nemůže být snazší, zkrátka jen otočením kolečka doleva snižujete a otočením doprava zvyšujete teplotu, na kterou si přejete vytopit místnost. Proto takový termostat (např. model P5604, P5614 nebo P5603R) ocení hlavně starší lidé nebo ti, kteří nemají v úmyslu využívat nějaké sofistikovanější programy vytápění. Stále můžete dynamicky měnit teplotu během dne dle libosti, ale taková teplotní změna nelze přednastavit. Na displeji proto nepřekáží žádné údaje navíc (čas apod.), svítí na něm pouze momentálně uživatelsky nastavená teplota, případně aktuální naměřená teplota v referenční místnosti.

+ jednoduché ovládání
+ nižší cena

– nemožnost přednastavení denních schémat
 

Jak správně termostat nastavit?

Hlavní funkcí termostatů je udržovat v obytném prostoru navolenou teplotu. Díky regulaci vytápění termostat zabraňuje nechtěnému výkyvu teplot v místnosti a pomáhá snižovat tepelné ztráty. Díky optimální teplotě v každý okamžik a zbytečnému nepřetápění můžete zajímavě snížit vaše výdaje za energie. I snížení teploty o 1 °C vám může přinést úsporu v jednotkách procent. Aby byla optimalizace teploty co nejlepší, je potřeba termostat nejen správně nainstalovat k topné soustavě, ale také vhodně nastavit. Jen tehdy bude skutečně plnit svůj účel.

Díky moderním programovatelným termostatům lze teplotu nastavovat v časových plánech podle vašeho denního režimu. Můžete tak snadno upravit vytápění pro pracovní dny, kdy jste většinu dne mimo domov, a jinak topit o víkendech. Dalším krokem je pak zvolit správné teploty během teplotních úseků. Kombinací termostatu a termostatických hlavic ve vaší otopné soustavě dosáhnete nejlepšího teplotního komfortu ve všech místnostech. Jak správně nastavit termostat a termostatické hlavice najdete v přiložené dokumentaci k výrobkům. Návod obsahuje popis schémat přednastavených režimů, které snadno navolíte v menu programovatelného termostatu.

 

Jak vybrat správné místo k umístění?

Aby termostat správně fungoval, je nutné umístit vysílač na vhodné místo ve vytápěném prostoru. Přístroj by měl být umístěn v nejchladnější místnosti v místě, kde přirozeně koluje vzduch. Neměl by být tedy v blízkosti okna či klimatizace, ale poblíž by se ani neměly vyskytovat spotřebiče produkující teplo. Zkreslovalo by to naměřenou teplotu. Aby se vám termostat pohodlně ovládal a všechny potřebné informace z displeje byly hezky na očích, měl by být pověšený asi 1,5 metrů nad zemí.
 

Slovníček pojmů

Počet programů/Teplotní změny – jedná se o časové body ve schématu, v němž se má teplota změnit. Čím více teplotních změn umožňuje termostat naprogramovat, tím podrobnější budete mít možnost regulace topení na požadovanou teplotu v průběhu dne či týdne.

Počet teplot – většinou se nastavují 2 hodnoty teploty, a to úsporná a komfortní.

Nastavitelný rozptyl teploty/hystereze – je rozptyl od vámi požadované teploty, podle nějž termostat ví, za jaké teploty má sepnout a za jaké vypnout kotel. Označuje hodnotu, o kterou musí teplota poklesnout pod nebo vzrůst nad vámi nastavenou hladinu, aby termostat znovu sepnul či vypnul kotel. Například nastavíte-li hysterezi 0,2 °C a požadovanou teplotu 21 °C, pak termostat sepne kotel při 20,8 °C a vypne vytápění při 21,2 °C. Tento údaj nehovoří o požadované teplotě v místnosti, která se může u termostatu nastavovat s jinou citlivostí např. po 0,5 °C.

Spínací modul/jednotka – přijímač bezdrátového termostatu, který přijímá signál s informací o nutnosti sepnutí kotle. Je napojený na zdroj vytápění či chlazení. Většinou je instalován v blízkosti kotle a potřebuje pro svou činnost napájení 230 V /50 Hz.

Ovládací modul/jednotka – vysílač bezdrátového termostatu, který bývá umístěn v obývací místnosti, kde měří a ukazuje aktuální teplotu a na němž nastavujete požadovanou teplotu. U sofistikovanějších termostatů na něm také programujete režimy a teplotní scénáře.

OpenTherm – název pro obousměrný komunikační protokol mezi modulem kotlem a termostatem. Je to jednotné komunikační rozhraní, na kterém se dohodli přední výrobci plynových kotlů. Zda váš kotel toto rozhraní má, je nutné zjistit v návodu nebo konzultovat s dodavatelem kotle.

Spínaná zátěž – relé jako spínací prvek představuje jednoduchou elektronickou součástku, kterou však lze poměrně snadno zničit, pokud spíná nevhodnou zátěž. Pro udržení životnosti spínací jednotky termostatu jsou důležité hlavně výstupní hodnoty maximálního spínatelného napětí a proudu. Podle parametrů vašeho kotle volte takový termostat, který zvládne spínat váš spotřebič bez problémů – pro většinu kotlů je rozhodující odporová zátěž.

Manuální – znamená bez možnosti programování. Teplota se nastavuje buď pomocí tlačítek + a – nebo pomocí kolečka, kde otočením doleva se snižuje, otočením doprava se zvyšuje požadovaná teplota.

Programovatelný – umožňuje přednastavit denní a týdenní schéma vytápění. Například topit méně během nocí a všedních dní a naopak více přes víkend, kdy jste přes den doma.

Digitální/Elektronický – znamená, že není založen na mechanickém principu (jako je např. teplotní roztažnost plynu tlačící na membránu), ale na elektronických čidlech a elektronickém spínači (relé). Digitální termostat také indikuje důležité hodnoty a zobrazuje je spolu s výsledky měření aktuální teploty na digitálním (obvykle podsvíceném) displeji.

Kalibrace pokojové teploty – používá se například v případě, kdy termostat ukazuje 21 °C, ale chceme, aby zobrazoval 20 °C, aby byl v souladu s dalšími přístroji v místnosti (např. s meteostanicí nebo teploměrem). V tomto případě je kalibrační hodnota nastavena na -1 °C.

Funkce zablokování termostatu (Lock) – používá se proti přenastavení programů, po uzamknutí nebude termostat reagovat na mačkání tlačítek až do odemčení, které se dělá obvykle stiskem konkrétního tlačítka nebo kombinací tlačítek. Přijde vhod např. rodinám s dětmi.

Režim prázdniny (Holiday mode) – tento mód šetří energii za vytápění tím, že vám umožňuje jednoduchým příkazem trvale snížit teplotu na 1 až 99 dní, když odjedete mimo domov.

Protizámrazový režim – na kotli bude trvale nastavená teplota, například 5 °C.

Často kladené otázky

Lze manuálně jednoduše zasáhnout do programu?

Ano. To se hodí například když se vrátíte dříve domů a na termostatu je ještě nastavena nižší požadovaná teplota dle programu a potřebujete, aby se okamžitě sepnul a topení začalo vytápět na vyšší teplotu. V manuálu ke svému programovatelnému termostatu hledejte sekci Krátkodobá manuální změna teploty nebo Manuální režim nastavení teploty. Manuální režim skončí automaticky při přechodu do dalšího teplotního úseku programu.

Jaký typ spínání musí mít termostat?

Věnujte pozornost typu spínání, které vyžaduje váš spotřebič. U 95 % plynových kotlů používá beznapěťové připojení. Pokud má kotel beznapěťové spínání, termostat ho musí mít taky.

Je možnost připojit více přijímačů?

Díky funkci self-learning, kterou má náš termostat P5611OT.2R, je schopný vygenerovat vlastní párovací kód, který si přijímač poté uloží do paměti. Tak lze přes ovládací jednotku řídit až 6 přijímačů současně.